HISTORIA

icon1 icon2 icon3

PROCES

icon4 icon5 icon6 icon7

SŁOWNICZEK

icons-3
Tradycja
icon1

Technika liofilizacji była wykorzystywana od 1250 p.n.e. jako sposób konserwowania żywności.
Od tego czasu metody liofilizacji nieustannie się zmieniają i pojawia się coraz więcej zastosowań. O to najważniejsze wydarzenia z historii liofilizacji.

od 1250 do 850 p.n.e.
Starożytne Peru – Inkowie umieszczali swoje ziemniaki oraz inne roślinne produkty na Machu Picchu, gdzie je zamrażali. Wiedzieli on, że niskie ciśnienie na dużych wysokościach sprzyja odparowaniu wody doprowadzając do liofilizacji . Metoda stosowane przez Indian praktycznie
w całych Andach.

Wikingowie do suszenia swoich produktów, w tym dorsza także wykorzystywali lokalne suche
i zimne warunki atmosferyczne do liofilizacji.

Postęp
icon2

1890 rok
Altman ogłosił ,ze udało mu się uzyskać suche tkanki, przy niskim ciśnieniu w temperaturze około -20 stopni Celsjusza – początek współczesnej liofilizacji.

1905 rok
Benedict i Manning ogłosili, że wysuszyli tkankę zwierzęcą przy ciśnieniu poniżej 1 atm za pomocą pompy chemicznej.

1925 rok
Pierwszy patent w USA dla TIVAL dotyczący suszenia zmrożonych materiałów w warunkach próżniowych.

1938 rok
Pierwszy produkt – liofilizowana kawa doprowadziła do rozwoju sproszkowanych produktów spożywczych.

1940 rok
Pierwsze komercyjne zastosowanie liofilizacji. Sprzęt i techniki liofilizacji zostały opracowane, aby dostarczyć osocza krwi i penicyliny do sił zbrojnych podczas II wojny światowej.

1960 rok
WHIRLPOOL CORPORATION rozwija techniki liofilizacji żywności na potrzeby NASA w ramach misji Apollo, w tym liofilizowane lody.

1992 rok
Kellogg company rozpoczął liofilizacje truskawek i jagód.

Nowoczesna technologia
icon3

2012 rok
Celiko SA – pierwsze na świecie rozpoczyna produkcję liofilizowanych batonów z owoców FRUPP.

2015 rok

Celiko SA – wprowadza na rynek owoce i warzywa liofilizowane pod marką FRUPP.

Proces 1
icon4

W pierwszej fazie liofilizacji świeże owoce zastają głęboko zamrożone. Ich temperatura wynosi około  – 18 C.

 

Proces 2
icon5

Następnie surowiec przechodzi szereg badań .

Po pozytywnej aprobacie przez nasz dział jakości zostaje skierowany do dalszej produkcji

Proces 3
icon6

Surowiec zostaje rozsypany równomiernie na specjalne  tacki, po czym jest domrażany do około – 50 C.

Proces 4
icon7

Proces jest zautomatyzowany wyłączając ludzi nadzorujących go, . Na  jego końcu, gdzie otrzymujemy gotowy FRUPP jest on sprawdzany przez wykwalifikowany personel produkcyjny po czym trafia do sekcji pakowania i ponownym sprawdzeniu przez dział jakości wysyłany do naszych klientów.

SŁOWNIK
icons-3

LIOFILIZACJA – jest to proces suszenia owoców i warzyw wykorzystujący sublimację, tzn. przejście fazy stałej (lodu) bezpośrednio w stan pary z pominięciem fazy ciekłej. Proces polega na głębokim zamrożeniu owoców a następnie wysuszeniu ich przy obniżonym ciśnieniu. Z owoców zostaje usunięte do 99% wody, co powoduje, że są one trwałe i zachowują swoją nienaruszoną strukturę, którą można odtworzyć przez dodanie wody. Liofilizaty charakteryzujące się wysokim zachowaniem smaku, aromatu i wartości odżywczych i są bardzo lekkie – np. ze 100 g świeżych owoców uzyskuje się ok. 10 g suszu.

BŁONNIK -Błonnik, czyli inaczej włókno pokarmowe to zespół substancji ścian komórkowych roślin, które nie są trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka. Bardzo ważną cechą fizyczną błonnika jest zdolność do pęcznienia pod wpływem wody, co pobudza jelita do wydalania zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) optymalne spożycie błonnika to 20-40 gramów dziennie.

POLIFENOLE – są przeciwutleniaczami, bardzo pożądanymi w zbilansowanej diecie. Badania naukowe wykazują związek pomiędzy dietą bogatą w owoce i warzywa (będące jednym z głównych źródeł przeciwutleniaczy) i obniżeniem ryzyka zachorowania na wiele chorób degeneracyjnych, w tym szczególnie choroby układu krwionośnego i nowotwory. Dlatego dietetycy i lekarze wskazują na konieczność spożywania znaczących ilości owoców i warzyw. Batony Frupp, dzięki zawartości polifenoli z owoców, mogą stanowić nie tylko alternatywę dla wysokokalorycznych przekąsek, ale i do świeżych owoców, np. poza sezonem owocowania

TREHALOZA – to dwucukier otrzymywany ze skrobi i niskim indeksie glikemicznym posiadający wiele ciekawych zastosowań w różnych dziedzinach, stąd niekiedy nazywany cukrem przedziwnym

DRZEWO KORABOWE – nazwy: ceratonia, szarańczyn strąkowy, carob, karob, chlebek świętojański, drzewo karobowe, nazwa chlebek świętojański ma swoje źródło w legendach; strąki drzewa jadł Jan Chrzciciel podczas pobytu na pustyni. Nawet w „Biblii” jest werset mówiący o tym, że żywił się na pustyni miodem dzikich pszczół i szarańczą, szarańcza to właśnie nic innego jak strąki szarańczyna Właściwości Karobu:

  • poprawia trawienie i można go stosować przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, (refluks żołądkowo-przełykowy) oraz biegunce

  • obniża poziom cholesterolu we krwi, nie zawiera „złego” cholesterolu,

  • może być pomocny w leczeniu astmy i problemów wywołanych przez alergie,

  • nie zawiera kofeiny i jest polecany dla osób z wysokim ciśnieniem krwi,

  • wspomaga leczenie kaszlu, grypy,

  • dzięki zawartości żelaza wspiera walkę z niedokrwistością,

  • jest bogaty w wapń i fosfor, i dzięki temu może być wykorzystywany w walce z osteoporozą

 

                     FRUPP – SMAK I ZDROWIE

frupp-news
NOWOŚĆ! FRUPP Snack – mieszanka warzyw liofilizowanych – w 2 wyśmienitych wariantach! Pyszna, pożywna przekąska!